Tarih Sahnesinden Filistin

  
    Orta Doğu’nun kanayan yarası Filistin… 1948 İsrail kuruluşundan bugüne sıcak çatışmalar devam ediyor. Yıllara sirayet etmiş abluka; ekonomik, sosyal, siyasi yok sayma hedefi… Filistin üzerindeki “mülksüzleştirme politikasıyla” baskılar şiddetleniyor. İsrail, haksız hedefinde güç kazanırken Filistin halkı direnişe devam ediyor. Filistin topraklarına yerleşen işgalci İsrail, tüm dünyanın gözü önünde insanlık suçu işliyor. Evlerinden olan insanların canları hiçe sayılıyor. Canını zor kurtarabilen de çevrede sağlam kalan okullara sığınıyor. Bir kısmı ya sevdiklerine veda etmiş oluyor ya da bir uzvu olmaksızın hayatına devam ediyor.

   Gazze şeridinde yaşama dair izlere rastlamak neredeyse imkânsız. Gazze halkını yıldırıp bölgeden göç etmeye zorlayan İşgalci İsrail güçleri, Gazze halkını her alandan sıkıştırıyor. Ekonomik çöküntü zincirleme olarak diğer alanları da pasifleştiriyor. Gelişmek bir yana dursun Gazze şeridindeki insanlar tarihte geriye gidiyor. Eğitim haklarından yeterince faydalanamayan halk atılım yapmaya fırsat bulamıyor. İsrail ablukası nedeniyle ithalat engelleniyor, mevcut mallar ise fahiş fiyatlara satılıyor. Ekonomik, sosyal yıkımın yanında İsrail sağlık alanında da Filistin halkına kâbusu yaşatıyor. Yer yer kimyasal silah kullanırken çoğu zaman da şehre yalnızca 4 saat elektrik verdiği biliniyor. Günlük işlerin kesintiye uğraması bir yana hastaneler ve yoğun bakım üniteleri bir hayli zarar görüyor. Makineye bağlı hastalar ölümle burun buruna gelirken birçoğu jeneratörler olmaksızın hayatta kalamıyor.

   Gözlerimizi bunca olan bitene yummak yerine direnişe destek olmak, yaşama karşı dik duranlara bir omuz olmak gayesindeyiz. Yoğun kış şartları için elektrikli soba ve battaniye desteğinde bulunurken İsrail’in yalnızca 4 saat elektrik verdiği yerlerde hastaneler ve yoğun bakım ünitelerinin jeneratörlerine yakıt temin ediyoruz. Gazze’nin hayat bağı yalnızca Mısır kapısı olarak biliniyor. Bu güzergahın da yetersiz kaldığı durumlarda Mısır-Gazze arasındaki tüneller aracılığıyla yardımları ulaştırıyoruz. Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmak istemezken birlikteliğimiz madden de manen de bilinsin istiyoruz. Sığınmacılar için acil gıda, bulundukları mekâna elektrik ve su gibi temel yaşam desteği; hastalara tıbbi malzeme ve engelli kardeşlerimize de tekerlekli sandalye ulaştırma gayretindeyiz. Gazze, Filistin toprağı olarak yaşamaya çalışırken “bir nefes daha” diyoruz. Masum Eli ailesiyle Gazze’ye umut taşıyoruz…