Su Sanılan Çamura Son Vermeye…


   Hayatında yağmur dışında akan su görmemiş insanlardan bihaber yaşıyoruz günlerimizi. Yağmur sularının birikintisini, kilometrelerce taşıyan küçücük bedenler yaşamaya çalışıyor Afrika’da. Gördüğümüzde kokusundan ve renginden dolayı yanından dahi geçmeyeceğimiz suları içiyor bu köyler. Üstelik bunu da her gün bidonlarca suyu, saatler boyu omzunda taşıyarak yapıyor. Hayvanların da aynı yerden içtiği, su sandıkları birikintiyi ailesine taşımak için hem de.

   Dünyadaki bu maddi dengesizlik elbet bitmez. Birinin daha zengin birinin daha yoksul olması zaten dünyayı dünya yapan. “Bu fakirlik bitmezse nedir bu çabamız, uğraşımız?” diyorsak, bir kere daha düşünelim. Alev alev yanan evde sevdiklerinin olduğunu öğrenen bir babanın ailesini kurtarmak için kendini alevlerin arasına atması gibi bir refleks olmalı, bizim Müslümanlık bilincimiz. O aile kurtulur mu kurtarılmaz mı? Bu ateş söner mi sönmez mi? diye düşünmeden can kurtarma derdine düşen insanlığımız olmalı.

   “Bir kuyu açmakla ne olur ki, bunca kuraklığı benim kuyum mu giderecek!” diye düşünmeye meylediyorsa zihnimiz, birçok acıdan habersiziz demektir. Bir kuyu demek, bir köy halkının hayatına hayat katmak demek. Onlarca ailenin, onlarca minik bedenin yaşamla yeniden tanışması demek. Kolera, tifüs ve diğer sayısız bakteriyel hastalığa sebebiyet veren suyla yemek yapan, temizlenmeye çalışan ve her şeyden öte su ihtiyacını karşılayarak hayatta kalmaya çalışan insanların görüntüleri, bizden çok uzakta kalmış. Çünkü bizler, berrak bir şekilde çeşmeden akan suyun tadını bile yadırgarken o kadar saflıkta bir suyu daha önce hiç görmemiş insanların olduğu fikrinden şiddetle kaçınıyoruz. Sanki dünya yalnızca bizden ve yakın çevremizden ibaretmiş gibi.

   Bir kuyunun açılmasıyla çığlık çığlığa suyun gelişini kutlayan çocukların görüntüsü, bizi insan olmaya davet ediyor olmalı. Arkamıza dönüp baktığımızda insanlığa bir iz de bizden kalsın diyorsanız Masum Eli ailesiyle bu köyleri tespit etmek zor değil. Hep birlikte hayatı kıtalar ötesine taşıyalım. Toprağın kuraklıktan çatlayıp derinlikler açtığı coğrafyaya bir ferahlık olmak isteyen herkes için… Masum Eli ailesi dünyanın her yerindeki masumlar için…